Czym kierować się przy wyborze ręcznika?

Czym kierować się przy wyborze ręcznika?

Ręcznik to podstawowy atrybut w każdej łazienki. Jego wybór może wydawać się bardzo prosty, jednak w rzeczywistości znalezienie właściwego kompletu może przysporzyć sporo kłopotów. Czym powinny charakteryzować się ręczniki, aby idealnie spełniały swoje funkcje, a przy tym były atrakcyjnie wizualne?

Funkcje ręcznika

Wiemy, że każdy je zna, ale trudno tu o nich nie wspomnieć. Ręczniki przeznaczone są do wycierania ciała, twarzy oraz rąk. Z racji tego, że nasza skóra jest delikatna, powinny być miękkie i puszyste. Jednocześnie dobry ręcznik powinien posiadać wysoką chłonność i tym samym dobrze osuszać ciało z wilgoci. To przedmiot wielofunkcyjny i praktyczny. Oprócz codziennych kąpieli zabieramy go na plażę, basen czy siłownię. Tam chroni nas przed wiatrem, służy do leżenia czy otrzepywania nóg z piasku. Wybierając ręcznik, warto mieć na względzie, gdzie będzie przez nas wykorzystywany.

Materiał

Ręczniki zazwyczaj wykonywane są z naturalnej bawełny typu frotte, która charakteryzuje się pętelkową strukturą. W sprzedaży dostępne są także inne typy ręczników, które także świetnie spełniają swoje funkcje. Klasyczny ręcznik z bawełny może mieć zarówno gładką, jak i tłoczoną fakturę. Ważne, by w składzie królowała bawełna, najlepiej w 100%. Ręczniki o nierównej strukturze i z domieszkami sztucznych materiałów mogą mieć obniżoną chłonność, warto mieć to na względzie. Tkanina na ręcznik różni się od tkanin np. tych, z których wykonywane są ubrania. Jest zdecydowanie grubsza i różni się sposobem szycia. Dzięki temu ręczniki są wytrzymałe i świetnie chłoną wodę.

Oprócz klasycznych ręczników bawełnianych można spotkać także odpowiedniki z lnu czy bambusa, choć te są rzadko spotykane w Polsce. Popularne są także ręczniki z mikrofibry najczęściej wybierane przez sportowców. Są lekkie, kompaktowe, szybko wchłaniają wodę, jednak nie są tak przyjemne i miękkie w dotyku, jak zwykłe bawełniane ręczniki.

Gramatura

Oprócz materiału istotną rolę odgrywa gramatura. Ma przełożenie na trwałość oraz chłonność. Gramaturę określa się przez liczbę gramów bawełny na metr kwadratowy, a więc sposób, w jaki został utkany ręcznik. W przypadku ręczników uznaje się, że im wyższa gramatura, tym lepiej. Optymalna gramatura mieści się w przedziale 400-500 gramów. Niższa wiąże się z tym, że ręczniki są lekkie, cienkie i mało chłonne. Ręczniki powyżej 600 gramów są znacznie grubsze i cięższe, a w efekcie bardziej chłonne.  

Wzornictwo i wykończenie

O tym także nie powinniśmy zapominać podczas zakupu ręcznika. W przypadku wykończenia warto sprawdzić, czy ręcznik został dokładnie obszyty, posiada mocno wszytą pętelkę, nigdzie się nie pruje i nie posiada wielu wystających nitek. To wpływa nie tylko na jego wygląd wizualny, ale też jego trwałość. Odpowiednio dopasowany ręcznik będzie służył nam przez wiele lat. Ręcznik może być ciekawym wykończeniem aranżacyjnym naszej łazienki. Warto więc dopasować jego kolor oraz wzornictwo. Bawełniane ręczniki często urozmaicone są ciekawymi obszyciami lub lamówkami.

Rozmiar ręcznika

W sprzedaży dostępne są modele o wielu różnych rozmiarach. Najlepiej zaopatrzyć się w modele o kilku wielkościach. Duże – do ciała, średnie i małe – do twarzy i rąk.

W naszej ofercie znajdziesz bogatą ofertę ręczników o różnych gramaturach, kolorach i wzorach.