Złocenia na ceramice – hit czy kit?

Złocenia na ceramice – hit czy kit?

Kolor złoty tworzy wokół siebie wyjątkowy klimat. Ma w sobie coś niezwykle interesującego, co nas kusi, pobudza i jednocześnie relaksuje. Nie można przejść obok niego obojętnie. Dziś na tapet bierzemy dwa topowe trendy wnętrzarskie: szykowny złoty kolor i sztukę rzemiosła ceramicznego. Złocenia na ceramice – hit czy kit?

Złote skojarzenia

Kolor ma ogromną moc. Każdy odcień wywołuje jakieś skojarzenia, wzbudza określone emocje, ma duży wpływ na nasze samopoczucie. Dawniej kolor złoty był nieodłącznym symbolem bogactwa i władzy. Wypełniał zamki, pałace czy domy najbogatszych osób. Niektórym jednak barwa ta kojarzy się nowobogactwem, kiczem czy brakiem gustu, szczególnie w sytuacji przesadnego wypełniania nim przestrzeni. Co symbolizuje złoty kolor? Między innymi unikalność, wyjątkową wartość oraz nadprzyrodzoną moc ożywiania przyrody.

Złoty okres złota we wnętrzach

Jeśli lubisz śledzić aktualne trendy wnętrzarskie, z pewnością wiesz, że złoto ponownie wraca do modnych aranżacji i staje się jedną z najgorętszych barw sezonu. Umiejętnie zastosowanie złota we wnętrzach potrafi w subtelny sposób je upiększyć. Urok koloru złotego pozwala na zestawianie go w wielu konfiguracjachkolorystycznych, jak i różnorodnych aranżacjach.

Najmodniejsze dodatki w kolorze złotym

Jak wykorzystać złoto w swojej przestrzeni, by efekt nie był kiczowaty? Najprostszym sposobem, aby umieścić tę barwę we wnętrzu, są dodatki, którymi możemy ozdobić niemal każde pomieszczenie. Złoto możemy wprowadzić do wystroju w postaci świec, ramek na fotografie, luster, obrazów, lamp, wazonów czy świeczników. W kuchni kolor złoty może zagość dzięki złotym sztućcom, podkładkom na stół, młynkom do przypraw czy nawet suszarki do naczyń. Ciekawym rozwiązaniem są również złocenia na różnych elementach zastawy stołowej, czyli główny bohater naszego tekstu.

Złocenia na ceramice

O wyjątkowości produktów ceramicznych pisaliśmy w naszych artykułach wielokrotnie. Wyroby ceramiczne przeżywają swój renesans już od kilku sezonów i wpisują się również w trendy wnętrzarskie na 2023 rok. Co decyduje o tym, że niektóre przedmioty ceramiczne są uznawane za wyjątkowe, niczym cenne kruszce? Dawniej, aby dany przedmiot osiągał wyższą cenę i trafiał na „półkę eksportową”, na ceramice stosowano złocenia. Jak wygląda temat złota na współczesnej ceramice?

Nie wszystko złoto, co się świeci, chyba że to ceramika

Przede wszystkim warto podkreślić, że złoto na ceramice jest prawdziwym złotem. Jest ono rozpuszczone i zmieszane z różnymi substancjami, dając pożądany roztwór o różnej zawartości złota w preparacie. Jest ono oczywiście całkowicie bezpieczne w użytkowaniu i kontakcie z żywnością. Opracowanie właściwej technologii powstawania złotych wzorów, aby osiągnąć najlepsze efekty, jest trudna, długa i wymaga wielu prób i poprawek. Ciężka praca jest jednak warta efektu.

Nowa jakość ceramiki malowanej złotem

Jak obchodzić się z pozłacanymi naczyniami ceramicznymi? Czy trzeba myć je ręcznie, czy można w zmywarce? Produktów z elementami złoconymi na pewno nie można wkładać do mikrofalówki. Mogą być natomiast myte w zmywarce. Zastosowane podczas nakładania złota współczesne technologie sprawiają, że złocenia są odporne na ścieranie. Dopełnieniem każdego wnętrza są dodatki, warto wzbogacić kuchenne półki czy jadalniane dekoracje o produkty wyjątkowe, naprawdę wysokiej jakości, których możemy używać nie tylko od święta, ale przede wszystkim na co dzień, bez obawy o ich jakość czy konieczność mycia ręcznego. Warto dodać, że jeśli z biegiem czasu złocenie na naszej ulubionej filiżance nie jest już tak intensywne, zawsze można nałożyć złoto ponownie.

Złocenia na ceramice – oczywiście hit!

W ofercie Stephani Home & Decoration znajdziesz przepiękne, złocone produkty ceramiczne, zarówno w postaci naczyń użytkowych, jak i dekoracyjnych. Wykonane ręcznie w polskich manufakturach rzemieślniczych z wyłącznie z najwyżej jakości naturalnych materiałów będą wspaniałą i unikatową ozdobą twojej kuchni czy jadalni. Złote akcenty dodają prostym naczyniom uroku i elegancji oraz doskonale prezentują się w połączeniach kolorystycznych z bielą, różem, granatem czy butelkową zielenią.