Wszystko o szkliwie ceramicznym!

Wszystko o szkliwie ceramicznym!

Tworzenie ceramiki to proces, w którym nie ma drogi na skróty. Sztuka rzemiosła ceramicznego wymaga dużej ilości czasu i praktyki. Każdy etap należy dobrze przemyśleć. Jednym z nich jest szkliwienie, czyli jedna z najpopularniejszych metod uszlachetniania ceramiki. Temat naszego dzisiejszego artykułu to wszystko, co warto wiedzieć o szkliwie ceramicznym.

Na początek trochę historii

Ceramika towarzyszy ludzkości od kilkunastu tysięcy lat. Jak powstały szkliwa ceramiczne? Z dość prozaicznego powodu. Ludzie próbowali zabezpieczyć wyroby ceramiczne, które po prostu przeciekały. Z czasem pojawiła się również potrzeba ozdabiania produktów z ceramiki.

Szkliwo ceramiczne – co to właściwie jest?

Czym jest wspomniane szkliwo ceramiczne? Najbardziej popularna definicja, to: nanoszona na powierzchnię wyrobu ceramicznego warstwa masy szklanej, ściśle z nią połączona w procesie wypalania. 

Zalety szkliw ceramicznych

Wyroby ceramiczne bez warstwy masy szklanej mają szorstką, brudzącą się i trudną do oczyszczenia powierzchnię. Szkliwa ceramiczne nadają wyrobom szczególne cechy dekoracyjne, jednak to nie tylko piękna ozdoba. Nanoszone są na powierzchnię wyrobów także dla podniesienia walorów praktycznych. To ważne szczególnie dla produktów użytkowych takich jak kubki, szklanki, talerze czy miski. Warstwa masy szklanej podnosi wytrzymałość mechaniczną wyrobu i jest nieprzepuszczalna dla cieczy i gazów. Mówiąc prościej, nadaje przedmiotom takie cechy jak: odporność na zadrapania, przenikanie wody czy działanie kwasów. Szkliwa ceramiczne spożywcze są zupełnie bezpieczne, nie zawierają szkodliwych tlenków metali, są bezołowiowe, a ich obecność na naczyniu i skład są neutralne dla organizmu.

Trochę chemii 

Szkliwa ceramiczne składają się z tlenków metali i niemetali. Przy powstawaniu szkliw istoty jest dobór odpowiednich substancji we właściwych proporcjach. Mogą one zawierać związki takich pierwiastków jak na przykład wapń, żelazo, ołów czy cyna. Warstwa szkliwa, w zależności od składu, nadaje wyrobom kolor, połysk, efekt matowy czy spękania. Szkliwami mogą być pokrywane wspomniane wyroby użytkowe, ale również dekoracyjne jak doniczki, wazony, kafle i tym podobne produkty.

Klasyfikacje szkliw ceramicznych

Istnieje wiele klasyfikacji szkliw ceramicznych na podstawie różnych kategorii. Szkliwa można podzielić ze względu temperaturę topnienia, sposób przygotowania, skład, wygląd zewnętrzny czy zastosowanie.

Szkliwienie ceramiki

Szkliwa oferowane są w postaci suchej, gotowej do użycia po wymieszaniu z wodą. Po zmieszaniu z wodą szkliwa w proszku – dekoracyjnego lub transparentnego – przybiera ono formę zawiesiny koloidalnej. Szkliwienie ceramiki nie jest prostym procesem.  Za każdym razem ma ono w sobie trochę elementu zaskoczenia. Szkliwa można ze sobą mieszać, co pozwala uzyskiwać większą paletę barw. Niemniej jednak różne szkliwa różnie ze sobą reagują, dlatego też efekt nie jest do końca oczywisty. Należy także pamiętać o dokładnym mieszaniu substancji, gdyż znajdujące się w niej dodatki bardzo szybko opadają na dno. Istnieją trzy metody szkliwienia: zanurzenie, natryskiwanie i malowanie. Niezależnie od tego, jaki sposób nakładania szkliwa wybierzemy, w kolejnym etapie produkt musi zostać poddany działaniu bardzo wysokiej temperatury. Wypalanie sprawi, że szkliwo stanie się bardzo twarde, wytrzymałe, odporne na zmianę koloru, wyblaknięcie czy przebarwienia, a samo naczynie niepodatne na drobne uszkodzenia mechaniczne.

Co powinieneś wiedzieć o naszej ceramice? Między innymi to, że do jej produkcji używamy najwyższej jakości certyfikowane szkliwa, które są niezwykle trwałe i efektowne.