Woski sojowe i parafinowe – różnice

Woski sojowe i parafinowe – różnice

Dawniej świece traktowane były jako alternatywne źródło światła, natomiast dziś stały się podstawowym elementem wystroju wnętrz. Nie tylko ładnie prezentują się na blatach czy szafkach. Świece zapachowe to również doskonały towarzysz podczas wieczornego odpoczynku. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się ekologiczne zamienniki parafinowych świec, wykonane z naturalnych wosków. W dzisiejszym artykule porównujemy ze sobą dwa konkretne rodzaje wosku do świec. Woski sojowe i parafinowe – jaka jest między nimi różnica?

Pochodzenie

Czym woski sojowe różnią się od parafinowych? Wosk sojowy jest produktem naturalnym. Co więcej, jest również wegański – ma w 100% pochodzenie roślinne. Pozyskiwany z ziaren soi olej jest utwardzany, po czym może być wykorzystany właśnie jako wosk. Z kolei parafina uzyskiwana jest w procesie przetwarzania ropy naftowej. Odkładająca się bezbarwna i oleista ciecz ze względu na swoje właściwości zmiękczające wykorzystywana jest w przemyśle kosmetycznym, ciężkim oraz do właśnie do produkcji świec.

Wpływ na zdrowie

Świece z naturalnych wosków, w tym również świece sojowe, pozbawione są toksycznych substancji, które mogą być szkodliwe dla ludzkiego zdrowia. Sytuacja z woskiem parafinowym przedstawia się zupełnie inaczej. Parafina pomimo dobrych właściwości chemicznych, jak wysoka temperatura topnienia oraz niskiej ceny staje się szkodliwa w momencie jej spalania. Uwalnia wówczas szereg trujących związków chemicznych, które wdychane przez dłuższy czas, mogą być przyczyną problemów ze zdrowiem, między innymi wywoływać bóle i zawroty głowy, choroby układu oddechowego, podrażnienia błon śluzowych, a nawet utratę przytomności. Dodatkowo świece z parafiny często są barwione sztucznymi barwnikami, które również nie są korzystne dla naszego zdrowia.

Woski sojowe i parafinowe a ekologia

Świece z naturalnego wosku wytwarzane są z produktów naturalnie występujących w przyrodzie. W związku z tym wosk sojowy, w przeciwieństwie do wosku parafinowego, jest biodegradowalny i nie zawiera metali ciężkich. Podczas jego spalania do powietrza nie przedostają się żadne szkodliwe substancje. Jest więc odpowiednim wyborem dla osób dbających o środowisko.

Przewaga wosku sojowego nad woskiem parafinowym

Popularność świec parafinowych na rynku wynika głównie z niskiej ceny i dużej dostępności tworzywa, jednak w związku z coraz większą świadomością konsumentów wosk sojowy z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Świece z wosku sojowego mają wiele zalet. Określane są jako bezpieczne, ekologiczne oraz wydajne.Dlaczego woski sojowe są lepsze od parafinowych?

Na www.stephanihome.pl znajdziesz bogatą ofertę świec sojowych, produkowanych ręcznie przy użyciu wyłącznie naturalnych wegańskich wosków i najwyższej jakości certyfikowanych olejków. Wybierz swój ulubiony zapach i podaruj sobie chwilę wytchnienia i relaksu.