Trendy wnętrzarskie na nadchodzący sezon jesienno-zimowy

Trendy wnętrzarskie na nadchodzący sezon jesienno-zimowy

Kalendarzowa jesień zbliża się wielkimi krokami. To czas, kiedy dni są krótsze i chłodniejsze, tym samym więcej czasu spędzamy w domowym zaciszu. Warto wcześniej przygotować własną przestrzeń tak, aby przebywanie w niej sprawiało nam prawdziwą przyjemność. Przytulność i komfort są bardzo ważne, jednak idealnie jest połączyć te cechy z aktualnymi trendami wnętrzarskimi, aby zaaranżować swoje cztery kąty w sposób wygodny i modny. W tegorocznym designie dzieje się dużo więc każdy powinien bez problemu znaleźć inspirację idealną dla siebie.

Ciepły minimalizm

Minimalizm w „ciepłej odsłonie” to dobry sposób na modną aranżację pomieszczenia w sezonie jesienno-zimowym. To kierunek wnętrzarski, który pokazuje nam, że minimalistyczne wnętrze nie musi być surowe i chłodne. Soft minimalism łączy prostotę wystroju wnętrza z komfortem i poczuciem przytulności. Ogromną rolę odgrywa tu również światło naturalne, które szczególnie w okresie jesieni i zimy próbujemy za wszelką cenę zatrzymać, wpuszczając jak najwięcej światła dziennego do domowych wnętrz. Ta odmiana stylu minimalistycznego stawia na naturalne materiały oraz wyrazistą strukturę w dodatkach.

Fascynacja naturą i ekologią

Idea zrównoważonego rozwoju i świadomość ekologiczna w aranżacji wnętrz to trend kontynuowany również na przełomie 2022 i 2023 roku. Kierunek skupia się na różnych metodach wprowadzania natury do wnętrz i projektach realizowanych z troską o środowisko. Powoli odchodzimy od tworzyw sztucznych, których produkcja często obciąża środowisko. Doceniamy natomiast naturalne materiały jak drewno oraz tekstylia – len, wełna, bawełna. Prawdziwy renesans przechodzi ceramika, gliniane naczynia, wazony, dzbanki czy kubki wraz ze wszystkimi naturalnymi niedoskonałościami, nieregularnymi kształtami. Fascynacja naturą to także nieustannie modne, kwiatowe wzory, motywy ziół oraz roślinne dekoracje. Wpisującym się w trend uzupełnieniem będą również ręcznie tworzone dodatki. Mamy nadzieję, że fascynacja naturą i ekologią we wnętrzach pozostanie z nami jak najdłużej.

Powrót kolorów

Wracają żywe kolory w odważnych i dość zaskakujących połączeniach jak na przykład pomarańczowy, żółty lub czerwony w kontraście z zielonym, lub niebieskim. Osoby bardziej ostrożne w tworzeniu aranżacji mogą postawić na pastele zestawione z jednym, żywym kolorem. Jednak owe kolory nie dominują w przestrzeni, mowa tu o dodatkach, akcesoriach oraz wyposażeniu, a nie całych wnętrzach. Kolory pojawiają się wielokrotnie, ale na drobniejszych płaszczyznach. Tło jest zdecydowanie bardziej naturalne, modne kolory ścian to różne odcienie bieli, jasny beż, delikatny brąz. To idealna baza dla mocnych i charakterystycznych połączeń kolorystycznych. Postaw więc na kolorowe świece zapachowe, tekstylia czy zastawę stołową.

Postaw na wzory

Trend na powrót do kolorów idzie w parze z modą na efektowne wzory w odważnych połączeniach. Duże kwiatowe wzory, motywy zwierzęce czy ponadczasowa krata mają swoje pięć minut w trendach wnętrzarskich. Połączenia mogą być odważne lub bardziej ostrożne, na przykład w podobnej tonacji czy stylu wybranego wzoru lub kolorystyce. Jeśli jednak ktoś czuje się pewnie i potrafi miksować z pozoru niepasujące do siebie motywy, wybór jest nieograniczony.