Naturalne olejki eteryczne – jak wspierają organizm człowieka?
Naturalne olejki eteryczne – jak wspierają organizm człowieka?
Już od tysięcy lat ludzie czerpią korzyści z życia w zgodzie z naturą, wykorzystując właściwości roślin na wiele sposobów. Dobrze, że wraca trend na to, co naturalne, wartościowe i zdrowe. Wydobywamy z roślin to, co w nich najcenniejsze w postaci olejków eterycznych. Jakie są właściwości naturalnych olejków eterycznych oraz jak wspierają organizm człowieka?
Czym są naturalne olejki eteryczne?
Najprościej mówiąc olejki eteryczne to naturalne substancje zapachowe pozyskiwane z różnych części roślin: nasion, korzeni, kwiatów, owoców, liści czy kory. Znane są ludzkości już od tysięcy lat, znajdując wykorzystanie w medycynie naturalnej, a współcześnie także w kosmetyce. Samo określenie „eteryczny” może kojarzyć się z ulotnością i łagodnością, jednak olejki wcale nie są delikatne, a wręcz przeciwnie – to silnie skoncentrowane substancje chemiczne. Mają ogromny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka, a odpowiednio dobrane i stosowane mogą przynieść wiele pozytywnych efektów. Również odwrotnie – niewłaściwie użytkowane mogą zaszkodzić, zamiast pomóc.
Naturalne olejki eteryczne a sztuczne olejki zapachowe
Naturalnych olejków eterycznych nie można mylić ze zwykłymi, sztucznymi olejkami zapachowymi, które jedynie uwalniają woń i nie są produktami naturalnymi. Aromatyczne płyny w kolorowych buteleczkach to zazwyczaj pułapki marketingowe. Nie mają one żadnych właściwości terapeutycznych, a ich zapach jest syntetyczny. Wyłącznie naturalne olejki eteryczne pochodzenia roślinnego mają dobroczynny wpływ na organizm człowieka. Powszechnie stosowane w aromaterapii działają relaksująco, uspokajająco i leczniczo, a ich zapach jest przyjemnym dodatkiem.
Właściwości olejków eterycznych
Olejki eteryczne to naturalna moc roślin, chętnie wykorzystywana pomocniczo w łagodzeniu nieprzyjemnych objawów. Wykazują pozytywy wpływ na organizm człowieka, a działanie olejku zależy od jego rodzaju i doboru składników naturalnych. Należy pamiętać, że nie wszystkie olejki mają takie same właściwości. Odpowiednio dobrany i stosowany olejek może łagodzić stany zapalne i bóle głowy, poprawić funkcjonowanie układu pokarmowego, zmniejszyć objawy infekcji dróg oddechowych, rozładowywać stres i działać uspokajająco. Olejki eteryczne wykazują także działanie antydepresyjne, antyseptyczne, rozgrzewające, mogą wspomagać leczenie trądziku.
Cechy najpopularniejszych olejków eterycznych
Oto lista najpopularniejszych naturalnych olejków eterycznych oraz ich właściwości:
- Lawendowy – ma działanie łagodzące, uspokajające i przeciwbólowe. Wpływa pozytywnie na działanie układu nerwowego. Doskonały do aromaterapii i masażu relaksacyjnego. Sprawdzi się przy bezsenności i bólach głowy.
- Eukaliptusowy – działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Polecany do inhalacji i aromaterapii przy przeziębieniu, grypie, stanach zapalnych zatok.
- Z drzewa herbacianego – wykazuje działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Łagodzi świąd, można go stosować przy problemach skórnych.
- Pomarańczowy – odprężający i wyciszający, ma działanie uspokajające i antydepresyjne. Sprawdzi się także przy infekcjach górnych dróg oddechowych.
- Miętowy – łagodzi dolegliwości przewodu pokarmowego, świetnie działa na nudności, ale również bóle mięśni, głowy, zatok. Olejek z mięty pieprzowej ma zastosowanie przy infekcjach układu oddechowego ze względu na właściwości antyseptyczne.
- Rozmarynowy – doskonały do aromaterapii, poprawia koncentrację, rozgrzewa, regeneruje, zmniejsza poziom stresu i napięcia nerwowego.
- Goździkowy – sprawdza przy bólach głowy, mięśni, stawów, a także zębów. Udrażnia drogi oddechowe i działa antyseptycznie.
W stacjonarnym asortymencie Stephani Home & Decoration znajdziecie kule do kąpeli z dodatkiem naturalnych olejków eterycznych, mgiełki zapachowe, świece oraz wyjątkowe, ręcznie robione, mydełka.