Jak pielęgnować len?

Jak pielęgnować len?

Len to wyjątkowa tkanina naturalna wytwarzana z roślinnego włókna. Lista jego zalet zdaje się nie mieć końca. Jest antyalergiczny, antybakteryjny, delikatny i miły dla skóry. Doskonale przepuszcza powietrze i utrzymuje optymalną temperaturę ciała. Ponadto tkanina jest przyjazna dla środowiska, w pełni biodegradowalna. Jak pielęgnować len? Poznaj kilka kluczowych zasad, które pomogą Ci w utrzymaniu lnianych tekstyliów w jak najlepszej kondycji przez wiele lat.

Jak dbać o len?

Len, wbrew pozorom, jest nie tylko przyjemny w użytkowaniu, ale także łatwy w pielęgnacji. Lniane tekstylia są wytrzymałe, odporne na przetarcia i rozciąganie. Wszystko dzięki specyficznej strukturze włókien. Czas i częste pranie nie wpływają negatywnie na tkaninę. Co więcej, przy odpowiedniej pielęgnacji staje się ona jeszcze bardziej miękka i miła.

Pranie lnu

Zalecamy prać len osobno, bez innych materiałów. Standardowo powinniśmy unikać prania tkanin jednokolorowych z kolorowymi. Len możesz prać zarówno ręcznie, jak i w pralce na delikatnym programie w temperaturze 30°C. Przestrzeganie zaleceń dotyczących temperatury jest bardzo ważne. Produkty lniane mogą się skurczyć pod wpływem zbyt wysokiej temperatury. Warto również pamiętać, aby tekstylia nie były zbyt ściśnięte i mogły swobodnie przesuwać się w bębnie pralki. Wirowanie ogranicz do minimum (400-600 obr./min) lub zupełnie z niego zrezygnuj – wszelkiego rodzaju wykręcanie, wyżymanie, a tym bardziej mechaniczne wirowanie może spowodować trwałe uszkodzenia włókien i mocne zagniecenia.

Detergenty

Do prania lnu zawsze wybieraj delikatne środki piorące. Silne detergenty i wybielacze mogą osłabić włókna lniane lub odbarwić tkaninę. Nie zalecamy również stosowania płynów zmiękczających. Po pierwsze są one dedykowane dla tkanin syntetycznych, nie naturalnych, a po drugie mogą zmniejszyć właściwości absorpcyjne lnu. Ponadto współczesne lniane tekstylia na etapie produkcji bardzo często poddawane są procesowi zmiękczania, aby zapewnić im pożądaną delikatność.

Suszenie

Len najlepiej jest suszyć na świeżym powietrzu. Po prostu dobrze strzepnij produkt po wyjęciu z pralki i rozwieś do wyschnięcia. Produkty lniane dobrze jest suszyć na płasko. Len nie lubi być przesuszony. Jego włókna stają się wtedy bardziej kruche i nieodporne na zniszczenia. Osobiście nie zalecamy suszenia lnu w suszarkach bębnowych, ponieważ skraca ono żywotność włókien lnianych. Jeśli jednak zdecydujesz się na taką formę suszenia, program powinien być bardzo krótki i delikatny. Najlepiej wyjąć z suszarki produkty jeszcze lekko wilgotne. 

Czy prasować len?

Len się gniecie, taka jest jego natura, ale również w tym tkwi jego piękno. Jeśli jednak naturalna faktura lnu nie do końca Ci odpowiada, prasuj produkty, kiedy są one jeszcze lekko wilgotne, używając wysokiej temperatury (180°C do 220°C) lub pary.

Otaczaj się wyłącznie najlepszej jakości tkaninami. Świadomie wybieraj materiały, z których wykonane są produkty, które nosisz, których używasz na co dzień, w których śpisz. Rzeczy wykonane z lnu, przy odpowiedniej pielęgnacji, przetrwają dziesiątki lat. Co ciekawe, z każdym praniem tekstylia lniane stają się coraz bardziej miękkie. Poczuj na własnej skórze wspaniałe właściwości lnu, piękno tkaniny, wyjątkową trwałość i przyjazność dla środowiska.