Jak dobierać dodatki do wnętrz? Jakie faktury i style ze sobą łączyć? Przydatne triki.

Jak dobierać dodatki do wnętrz? Jakie faktury i style ze sobą łączyć? Przydatne triki.

Umiejętność aranżacji wnętrz to w dużej mierze sztuka doboru odpowiednich dodatków. Nic tak nie ożywia i odmienia wnętrza, nie nadaje mu spójnego charakteru oraz nie tworzy klimatu lepiej, niż odpowiednio dobrane, stylowe akcesoria. A jak je wybrać? W artykule znajdziesz przydatne triki, dzięki którym znajdziesz dodatki i akcesoria, które upiększą Twoje wnętrza! Pamiętaj jednak, aby zawsze ufać swojej intuicji, aranżacja powinna odzwierciedlać charakter swojego właściciela.

U jak Umiar

Umiejętnie dobrane dodatki, dekoracje i akcesoria powinny tworzyć spójny charakter i klimat aranżacji. Dobrze dobrana kompozycja nie przytłoczy wnętrza i dopełni stylizację pomieszczenia. Dodatki do wnętrza należy wybierać z rozwagą. Często sprawdza się tu zasada mniej, znaczy więcej.
Z ilością dodatków bardzo łatwo przesadzić. Przestrzeń, w której znajduje się zbyt duża liczba rzeczy, bardzo często przestaje być komfortowa. Oczywiście nie namawiamy do tworzenia pustych przestrzeni pozbawionych dekoracyjnych akcentów, warto jednak znaleźć złoty środek, aby uniknąć efektu niepotrzebnie zagraconego mieszkania. Można na przykład dobierać akcesoria etapowo – zacząć od trzech – czterech głównych dodatków i dopiero po ich ustawieniu w pomieszczeniu wybrać kolejne, jeśli jest na nie miejsce.

S jak Styl

Przy wyborze dodatków dekoracyjnych można kierować stylem aranżacji pomieszczenia. Na przykład w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach należy kierować się zasadą mniej, znaczy więcej, tu nie ma miejsca na zbędne dodatki i akcesoria. Dekoracje stylu glamour są najczęściej w kolorze złotym lub srebrnym. Drewniane i ceramiczne ozdoby, haftowane tekstylia, motywy roślinne i kwiatowe na dekoracjach to must-have wnętrz w stylu prowansalskim. Jeżeli chcemy podkreślić efekt wybranej stylizacji wnętrza, wszystko powinno ze sobą współgrać, a wybrane dodatki powinny być utrzymane w tym samym klimacie, co centralne meble pomieszczenia, oświetlenie, ściany.

T jak (przydatne) Triki

Przedstawiamy kilka praktycznych porad i trików, jak dobierać dodatki do wnętrz.

N jak Niezawodne dodatki do wnętrz

Są pewne dekoracje, które można uznać za uniwersalne i ponadczasowe. Pasują do aranżacji w wielu stylach.