Białe złoto! Polska porcelana – Jak powstaje?

Polska porcelana – Jak powstaje?

Jednym z ważnych elementów w kuchni jest bez wątpienia zastawa stołowa. Wybierając swój wymarzony serwis, kierujemy się tym, aby był on zarówno wytrzymały, funkcjonalny, jak również pięknie się prezentował. Porcelanowa zastawa stołowa to stylowy i elegancki zakup na lata. Stephani Home & Decoration oferuje porcelanowe wyroby produkowane ręcznie w polskich manufakturach rzemieślniczych. Na czym polega wyjątkowość polskiej porcelany oraz jak i z czego powstaje? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Białe złoto

Porcelana jest najszlachetniejszym rodzajem białej ceramiki. Jej historia narodziła się w Chinach i sięga VII wieku, kiedy to po raz pierwszy wynaleziono i wyprodukowano ten szczególny rodzaj ceramiki. W XVIII wieku w Polsce zyskała miano „białego złota”. Do jej wyrobu niezbędne są trzy surowce: glinka kaolinowa, kwarc oraz skaleń, które połączone w starannie odmierzonych proporcjach tworzą dość plastyczną do formowania masę. Odpowiedni dobór surowców przekłada się na najwyższą jakość i klasę wyrobów.

Jak powstaje porcelana?

Porcelanowa zastawa stołowa kojarzy się z luksusem i elegancją. To dość kosztowny wydatek, jednak sam proces tworzenia przekłada się na cenę oraz wyjątkowy charakter produktów. Wiele osób docenia wyjątkowość i niepowtarzalność każdego naczynia, staranny dobór materiałów i szczegółową kontrolę jakości. Produkcja porcelany składa się z kilku etapów, a sam proces jest dość złożony i czasochłonny. Jeżeli posiadamy już projekt naszego produktu, przygotowaną masę porcelanową oraz szkliwo możemy rozpocząć wyrób.

Pierwszym etapem jest formowanie produktów z uprzednio przygotowanej masy ceramicznej. Porcelanowe naczynia dostępne w ofercie Stephani Home & Decoration toczone są na tradycyjnych kołach garncarskich. Ogromnie ważna jest tu precyzja i dokładność. Inną możliwością formowania wyrobów jest korzystanie z gotowych glinianych form, do których wlewana jest masa.

Kolejnym krokiem jest wypalanie produktów w bardzo wysokiej temperaturze. Porcelanę wypala się minimum dwa razy. Pierwszy wypał wstępnie utwardza wyrób oraz nadaje półproduktom porowatości, dzięki której zyskują zdolność wchłaniania glazury.

W kolejnym etapie wyroby pokrywane są szkliwem. Warto zaznaczyć, że w naszej ofercie posiadamy najwyższej jakości certyfikowane szkliwa. Po wyschnięciu odbywa się drugie wypalanie, które prowadzi do całkowitego pokrycia i wtopienia się glazury, po którym uzyskujemy biały, lśniący połysk.

Ostatnim krokiem jest dekorowanie porcelany. Jeśli porcelana jest dodatkowo malowana, wymaga kolejnego wypalania, a czasem nawet kilku, aby utrwalić zdobienia. Sposobów na dekorowanie porcelany jest kilka: dekorowanie na szkliwie, pod szkliwem, wykorzystywanie rozmaitych druków, stempli czy tak jak w przypadku naszych produktów zdobienie ręczne.

Wyjątkowość porcelany

Polska porcelana to synonim najwyższej jakości oraz stylu. Sama w sobie kojarzy się z elegancją, luksusem i klasą. Ma kilka charakterystycznych cech, które wyróżniają ją od innych rodzajów ceramiki. Porcelanowe naczynia są w pełni bezpieczne w kontakcie z żywnością oraz nie wchłaniają płynów, dzięki czemu potrawy nie nasiąkają innymi zapachami czy smakami. Z jednej strony jest delikatna i krucha, z drugiej odporna na wysokie temperatury, ścieranie czy działanie czynników chemicznych i atmosferycznych. Naczynia wykonane z porcelany trudno się brudzą i są łatwe w czyszczeniu. Produkcja porcelany wymaga dużej precyzji, cierpliwości oraz zdolności manualnych. W ofercie Stephani Home & Decoration znajdziesz porcelanowe filiżanki w różnych rozmiarach, cukiernice, miseczki czy talerz deserowy. Jedyne w swoim rodzaju ozdobią Twoją kuchnię przez długie lata, pozwolą elegancko przyjmować gości i celebrować wyjątkowe okazje lub będą idealnym pomysłem na prezent.